| Meat | Sheep |
| Type | Product from non-heat-treated fresh meat |
| Production | 100% sheep meat in edible natural beef casing, tied by hand and naturally matured A clean label product, without preservatives and additives |
| Keep refrigerated at | 4ο C |
| Self life | 120 days |
| Best before | Within 3 days after package opening |
| Awards & Certifications | Bronze, Meat Awards 2022 |
| In the market | Available in package of 300 g* (2 pieces) |
| Consumption | Cooking required. Can be consumed warm, cooked on the grill or in the pan and is ideal for BBQ, charcuterie platter, traditional spetsofai, egg dishes, pasta sauces, pizza, and as a sider to legume dishes |
| Alcohol pairings | Wines: red from Xinomavro, Mouchtaro, Limniona Beers: smoky and complex, high alcohol Porter Stout, Brown Ale type Spirits: aged tsipouro from red grape varieties, Bourbon |
| Ingredients | Sheep meat 78%, sheep fat 13%, salt, seasonings. Edible beef natural casing. May contain traces of wheat glouten, eggs, soya, milk, nuts in shell, sesame seed, celery, mustard |
*Approximate. Weighed product
| Energy kcal / kJ | 353 kcal / 1.461 kJ |
| Fat | 31,4 g |
| of which saturates | 16,8 g |
| Carbohydrate | 1,5 g |
| of which sugars | 0 g |
| Protein | 16,7 g |
| Fibre | 0 g |
| Salt | 2,5 g |

