| Meat | Beef and pork |
| Type | Product of partial fermentation |
| Production | Selected beef and pork meat in artificial inedible casing, heat treated, smoked with beech wood and naturally matured |
| Keep refrigerated at | 4ο C |
| Self life | 90 days |
| Awards & Certifications | Bronze, Meat Days Exhibition Sensory Evaluation 2015 Gold, Meat Days Exhibition Sensory Evaluation 2014 Gold, Meat Days Exhibition Sensory Evaluation 2012 |
| In the market | Available as a stick of 500 g* for home consumption and professional use |
| Consumption | No cooking required Can be consumed at room temperature, in finely cut slices and is ideal for charcuterie platters, finger food, small pies, pizza, sandwiches, toasts, pasta sauces |
| Alcohol pairings | Wines: light body, low tannins and fruity character reds from Agiorgitiko, Limnio, Limniona, Mavroudi of Thrace, Moschomavro Beers: Stout, Belgian Dark, Amber type Spirits: aged tsipouro, aged Whisky και Rum |
*Approximate. Weighed product
| Energy kcal / kJ | 305 kcal / 1263 kJ |
| Fat | 26,6 g |
| of which saturates | 10 g |
| Carbohydrate | 1,6 g |
| of which sugars | 1 g |
| Protein | 14,8 g |
| Fiber | < 1 g |
| Salt | 2,5 g |
