| Meat | Pork |
| Type | Product of heat treatment from minced meat |
| Production | Selected pork meat in natural edible beef casing |
| Keep refrigerated at | 4ο C |
| Self life | 120 days |
| In the market | Available as a stick of 6 kg* for professional use |
| Consumption | No cooking required Can be consumed at room temperature, in finely cut slices and is ideal for charcuterie platters, finger food, small pies, pizza, calzone, hearty sandwiches, toasts |
| Alcohol pairings | Wines: white with refreshing acidity from Moschofilero, fresh Malagouzia, sparking Xinomavro, roze from Xinomavro Beers: refreshing Lager, Pilsner, Belgian Blonde, Lambic type Spirits: ouzo, tsipouro with anise, Gin |
*Approximate. Weighed product
| Energy kcal / kJ | 251 kcal / 1045 kJ |
| Fat | 19 g |
| of which saturates | 8 g |
| Carbohydrate | 9 g |
| of which sugars | 0,1 g |
| Protein | 11 g |
| Fiber | < 1 g |
| Salt | 2,5 g |

