| Meat | Pork |
| Type | Fermentation maturation product |
| Production | 100% Greek pork meat in edible natural pork casing, tied by hand in the characteristic shape and naturally matured |
| Keep refrigerated at | 4ο C |
| Self life | 90 days |
| Best before | Within 3 days after package opening |
| Awards & Certifications | ELLA-DIKA MAS sign Silver, Meat Days Exhibition Sensory Evaluation 2014 |
| In the market | Available in bulk for home consumption and professional use |
| Consumption | Cooking required Can be consumed warm, cooked on the grill or in the pan and is ideal for BBQ, charcuterie platters, hearty sandwiches, egg dishes, pasta sauses, traditional spetsofai and as a sider to been soups |
| Alcohol pairings | Wines: barrel aged red from Xinomavro, Mavroudi of Thrace Beers: strong with full body, India Pale Ale, Sout, Porter type Spirits: aged tsipouro from red grape varieties, Rum |
*Approximate. Weighed product
| Energy kcal / kJ | 317 kcal / 1326 kJ |
| Fat | 29,4 g |
| of which saturates | 11, 5 g |
| Carbohydrate | 0,6 g |
| of which sugars | 0,1 g |
| Protein | 12,5 g |
| Fiber | < 1 g |
| Salt | 2,5 g |
