| Meat | Pork |
| Production | 100% Greek pork leg with mustard, breaded with breadcrumbs |
| Fresh product Frozen product | Keep refrigerated at 4ο C Frozen at -18ο C |
| Self life | Fresh product: 3 days Frozen product: 12 months |
| Best before | Frozen product: within 3 days after package opening |
| Awards & Certifications | ELLA-DIKA MAS sign |
| In the market | Fresh product: available in bulk for home consuption or professional use Frozen product: in package of 6 pieces * |
| Cooking preparation | Thaw the product in refrigerator storage before cooking and do not refreeze after defrosting |
| Consumption | Ready to cook in the oven or in the pan |
*Approximate. Weighed product
| Energy kcal / kJ | 196 kcal / 820 kJ |
| Fat | 9,6 g |
| of which saturates | 4,3 g |
| Carbohydrate | 9,7 g |
| of which sugars | 0,4 g |
| Protein | 17,7 g |
| Fiber | 0 g |
| Sat | 1,5 g |

