| Meat | Beef and pork |
| Type | Product of heat treatment from minced meat |
| Production | Selected beef and pork meat with spices in natural edible pork casing, tied by hand in the characteristic short and thick shape |
| Keep refrigerated at | 4ο C |
| Self life | 90 days |
| Best before | Within 3 days after package opening |
| Awards & Certifications | Bronze, Meat Days Exhibition Sensory Evaluation 2015 |
| In the market | Available in bulk for home consumption and professional use |
| Consumption | Cooking required Can be consumed warm, cooked on the grill or in the pan and is ideal for BBQ, charcuterie platters, spicy pizza, spicy pasta sauces, hearty sanswiches |
| Alcohol pairings | Wines: red from Mavroudi of Thrace, Moschomavro, Limniona Beers: with refreshing acidity, Pilsner, Ale Sour, Berliner Weiss Spirits: tsipouro with anise from white grape varieties, Gin |
*Approximate. Weighed product
| Energy kcal / kJ | 293 kcal / 1214 kJ |
| Fat | 25 g |
| of which saturates | 10 g |
| Carbohydrate | 3 g |
| of which sugars | 0,5 g |
| Protein | 13 g |
| Fiber | < 1 g |
| Salt | 2,5 g |
